Домашнє насильство – ганебне явище!
Згідно з даними міжнародних досліджень, кількість дітей, які щодня потерпають від насильства в сім’ї, в усьому світі перевищує 10 мільйонів. Кожного дня і в Україні фіксують близько 350 випадків насильства в сім’ї, а близько 60% жінок страждають від домашнього насильства постійно.
За фактом, кожна третя жінка в Україні потерпає від домашнього насильства, але жертвами домашнього насильства часом стають і чоловіки. Проте, у них набагато вищий ризик зазнати насильства з боку незнайомців. Жінки ж та діти найчастіше стають жертвами насильства з боку тих, кого вони знають, із ким разом проживають. Саме тому серед жертв домашнього насильства частка жінок непропорційно велика.
Щорічно поліція України реєструє близько 150 тисяч заяв про факти насильства в сім’ї. Але це лише частина випадків, тож це число можна сміливо помножити на 10; в нас не прийнято «виносити сміття з хати», розповідати про свої проблеми.
На жаль, і у нашому районі на профілактичному обліку перебуває 38 осіб, які вчинили домашнє насильство (36 чоловіків, 2 жінки). Протягом І кварталу жителями Народиччини скоєно 18 адміністративних правопорушень за ст. 173-2 КУПаП (вчинення домашнього насильства). Правопорушники – чоловіки, які вчинили психологічне або фізичне насильство відносно дружин, колишніх дружин, інших родичок – жінок.
Здавалося б, найкращий вихід у такій ситуації для жертви насильства – піти від кривдника та проживати окремо, але причини, чому ж саме жертва не може піти від свого кривдника, зазвичай різноманітні та особисті.
Спробуємо їх узагальнити:
-відсутня альтернатива працевлаштування та джерел надходження коштів, адже часто всі грошові надходження контролює чоловік -- ця проблема особливо вагома для жінок із дітьми;
-
немає житла, куди жінка могла би переїхати разом із дітьми;
-
соціальні, культурні та сімейні цінності, які декларують шлюб як найвищу цінність і закликають до збереження сім’ї за всяку ціну;
-
люди, які переконують жінку чи підтримують її впевненість у тому, що вона сама винна в насильстві й може зупинити його, якщо підкориться вимогам кривдника;
-
загальний синдром набутої безпорадності.
Зрештою, жінка може просто боятися насильника, який погрожує їй фізичною розправою, якщо вона піде. І такі побоювання небезпідставні. Проте цикл насильства постійно повторюється. Лишатися із кривдником також небезпечно. До того ж психологічних травм зазнають усі члени родини.
Якщо діти живуть у сім’ях, де чиниться насильство, у них порушується психіка, і не тільки тоді, коли кривдять їх особисто, а й тоді, коли знущаються з близьких їм людей (найчастіше -- це їхні матері). Для хлопців-підлітків спостереження за насильством у сім’ї - один із чинників підліткових правопорушень і криміналізації в зрілому віці. За підрахунками, 63% підлітків–правопорушників, засуджених за вбивство, скоїли вбивство тих, хто бив їхніх матерів. Імовірність того, що хлопчики, які стали свідками насильства щодо матерів, у зрілому віці битимуть своїх партнерок, в 11 разів вища порівняно з хлопчиками із сімей, де насильству немає місця; такі діти в 6 разів частіше намагаються вчинити самогубство. Імовірність, що такі діти вживатимуть наркотики і алкоголь або скоять зґвалтування, підвищується на 50%. Насильство щодо їх матерів - одна з причин втечі підлітків із сімей.
Наслідки насильства для кривдника:
-
Психологічна деградація. Психічні хвороби. Божевілля. Самотність.
- В Україні зросла кількість самосудів – розправ жінок над своїми сімейними тиранами.
-
Намагаючись захистити матір від нападу батька насильника, підлітки можуть його вбити чи покалічити.
Наслідки насильства для жертви:
відчуття відсутності допомоги; невпевненість; безнадійність або безсилля; відчуття провини; відчуття придушення волі; відсутність самоповаги; травми та втрата працездатності; настирливі спогади; напади страхів, депресія; фобії, смуток; роздуми про самогубство; самозвинувачення; втрата довіри; сумніви щодо віри у справедливість; наркотична/алкогольна залежність; жага помсти та інші.
Як бачимо, факти домашнього насильства приносять лише негатив та невирішувані проблеми як жертвам насильства, так і потерпілим від насильства. Тому, аби попередити ці негативні явища, важливо забезпечити само- та взаємоповагу у сімейному житті, з відповідальністю ставитися до власних обов’язків чоловіка або дружини, надто уважно та відповідально ставитися до дітей, до їх виховання у дусі загальнолюдських цінностей справедливості, чесності, доброти, позитивного ставлення до оточуючих. Лише міцна дружна родина є запорукою недопущення ганебних випадків домашнього насильства, запорукою належного виховання дітей та молоді.
Сектор сімейної політики УПСЗН райдержадміністрації