2 грудня Міжнародний день боротьби за скасування рабства

Багато країн світу відзначають щороку 2 грудня Міжнародний день боротьби за скасування рабства (International Day for the Abolition of Slavery). Саме ця дата пов'язана із днем прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами (резолюція 317 (IV) від 2 грудня 1949 року).

Споконвіку у світ ведеться боротьба з рабством. При цьому у світовій історії є ганебні сторінки, коли рабство не просто процвітало, але навіть віталося. Не зважаючи на те, що рабство заборонено у всьому світі, але воно, як би це не парадоксально звучало, досі існує, а в його основі, як і тисячу років тому, знаходиться дискримінація однієї людини по відношенню до іншої – торгівля людьми та інші ганебні прояви рабства.

Головне завдання Міжнародного дня боротьби за скасування рабства – викорінення таких сучасних форм рабства, як примусова праця, сексуальна експлуатація, військовий полон, сімейне рабство, шлюби з примусу, продаж наречених, передача у спадок вдів, насильницьке вербування дітей для використання їх у збройних конфліктах, торгівля людьми і т. д.

Відповідно до статистики ООН, зараз у світі є майже 40 мільйонів жертв різних форм сучасного рабства, а з кожної тисячі людей на світі п'ятеро є жертвами сучасних работоргівців, одна ж із чотирьох жертв — дитина... Дівчата і жінки складають 99% числа всіх жертв, зайнятих у комерційній секс-індустрії, а також 58% жертв в інших сферах тіньової економіки.

Слід відзначити, що жертвами сучасних работоргівців найчастіше люди стають після погроз, насильства, примусу, обману чи зловживання певної особи власним становищем. Відтак усі зусилля урядових та громадських організацій, правоохоронних органів та інших структур зосереджені не лише на виявленні та запобіганні подібних випадків і кримінальному переслідуванні організаторів даного роду злочинів проти прав людини, але і реабілітації потерпілих.

В листопаді 2016 року Міжнародна організація праці (МОП) прийняла новий юридично обов'язковий Протокол про примусову працю. Цей документ – важливий крок по шляху викорінення сучасних форм рабства.

Якщо вам відомо про ганебні випадки рабства у сучасному світі або ви чи ваші родичі, друзі, знайомі ризикують стати жертвами торгівлі людьми, звертайтесь за консультацією та допомогою до організацій:

  • загальноєвропейський номер з мобільних телефонів безкоштовної національної «гарячої лінії» з попередження торгівлі людьми «Ла-Страда – Україна» -- 116 123
  • Національна безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:

 527 – з мобільного телефону;

 0 800 505-501 – із стаціонарного телефону (пн.-пт з 10.00 до 21.00, суб з 10.00. до 18.00).

 «Гаряча лінія» МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном -- (044) 238 16 57.

Департамент праці, сімейної та соціальної політики Житомирської облдержадміністрації координує надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми – (0412) 47 47 57.

«Гаряча лінія» управління праці та соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації – (04140) 21250

Сектор сімейної політики УПСЗН райдержадміністрації