Торгівля людьми заборонена і карається законом...

Проблема торгівлі людьми,  на  жаль, є актуальною для нашої держави. За висновками міжнародних експертів, Україна є країною походження, транзиту та призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Набувають більшого поширення   випадки внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення Міжнародної організації міграції, понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

Верховна Рада України 20 вересня 2011 р. ухвалила Закон України «Про протидію торгівлі людьми», у якому визначено основні напрями реалізації державної політики, спрямованої на протидію торгівлі людьми; повноваження органів виконавчої влади під час здійснення заходів з протидії торгівлі людьми; механізм запобігання торгівлі людьми, боротьби з нею, надання допомоги та захисту постраждалим особам. Крім того,  закон визначає права постраждалих від торгівлі людьми осіб, які звернулися за допомогою; засади міжнародного співробітництва у сфері протидії торгівлі людьми. Також  передбачено посилення відповідальності за правопорушення, пов`язані з торгівлею людьми.

Торгівля людьми заборонена і карається законом України за статтею 149 Кримінального кодексу України.

Діє  Державна соціальна програма  протидії торгівлі людьми на період до 2020 року.

Найважливішим із недопущення лиха є його попередження. Тому усім слід пам’ятати основні правила захисту себе від  можливого потрапляння у рабство.

Як не стати жертвою торгівлі людьми ?

Уникайте спокусливих пропозицій випадкових або знайомих людей про роботу, навчання чи шлюб за кордоном. ні в якому разі не довіряйте нікому свої документи.

Як правило , пропозиції швидкого , легкого і великого заробітку не відповідають дійсності. Треба мислити реально.

Поцікавтеся , чи легальна діяльність фірм, що запрошують вас за кордон і посередників, що співпрацюють з ними на місці ( туристичних , шлюбних , з працевлаштування та з організації навчання) . Знайдіть в інтернеті адресу запрошуючої фірми .

Не беріть гроші в борг у сумнівних , малознайомих приватних осіб. Відразу обумовлюйте умови надання та повернення боргу.

Якщо ви збираєтеся працювати або вчитися за кордоном , укладайте договір з організацією в представництві у вашій країні, а не після приїзду в іноземну державу.

Слід пам’ятати, що, звертаючись у фірму або агентство, що надає можливості навчання, працевлаштування, необхідно переконатися, що дана організація має ліцензію на відповідний вид діяльності і працює офіційно. Оригінал (а не копія) ліцензії повинен знаходитися на видному місці в офісі.

Подбайте про те , щоб договір був складений на рідній вам мові , щоб мати можливість зрозуміти всі деталі та умови . У ньому обов’язково повинні бути вказані: повна назва фірми , її адреса, телефон, ім’я роботодавця, назва і координати фірми посередника. Необхідно підписати два договори :

– з фірмою , яка працевлаштовує ;

– з роботодавцем, який зобов’язується прийняти на роботу в іншій країні.

Не підписуйте договір відразу . Візьміть його з собою, перечитайте в спокійній обстановці і покажіть його фахівцям .

Зверніть увагу на те , щоб умови вашої майбутньої роботи (навчання), місце, час, розмір заробітної плати були чітко сформульовані і позначені. Так само зверніть увагу на умови медичного обслуговування проживання, харчування.

Якщо умови договору вас не задовольняють, не підписуйте його.

Зверніть увагу на те , щоб договір був підписаний директором чи президентом фірми . Якщо ж договір підписаний виконуючою обов’язки особою, наприклад, заступником директора , віце -президентом або іншою людиною, вимагайте надати вам документи, що підтверджують правомочність підписання договору даними особами, наказ директора або президента , довіреність (з нотаріальним засвідченням та печаткою).

Зробіть копію підписаного договору (бажано – всіх документів) і залиште її у рідних або близьких.

Працювати в іншій країні можна, тільки маючи трудову візу, не слід погоджуватися на пропозиції про нелегальну підробку, на поїздку по туристичній візі.

Рекомендується зробити копії загальногромадянського паспорта, закордонного паспорта, квитків і зберігати їх окремо від оригіналів. Необхідно залишити родичам повну інформацію про майбутнє місцезнаходження за кордоном, повідомити адресу і телефон фірми, що оформляла виїзд за кордон, а також прізвища та паспортні дані її керівників . Необхідно перед поїздкою придумати слово або фразу , яка означатиме, що ви в небезпеці і потребуєте допомоги. Бувають екстрені ситуації (у разі викрадення, насильницького утримання), коли телефонна розмова проходить під контролем злочинців, і єдина можливість дати знати рідним, що вам потрібна допомога, – вставити кодову фразу. Це повинна бути дуже проста фраза, яка не викличе підозр у злочинців.

Також слід звертати увагу на невідповідність обіцяної заробітної плати (занадто висока) і тієї роботи, яку належить виконувати. Не слід погоджуватися на пропозиції про оплату проїзду, проживання, харчування з можливістю за все розплатитися на місці.

З особливою обережністю слід ставитися до оголошень такого змісту : «Робота для дівчат як офіціанток , танцівниць , стриптизерок і т. д. Професійна підготовка не потрібна . Проїзд, страховка, проживання оплачуються роботодавцем. Висока оплата» , а також до таких оголошень, де вказаний тільки номер мобільного телефону і немає телефону та адреси офісу фірми.

Не зайвим буде і знайти  і запам’ятати телефон та адресу консульства України на території приймаючої держави.

Сектор сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації