Шкода від зловживання алкоголем

Збільшення обсягу виробництва алкоголю в Україні та зміщення структури споживання в сторону більш міцних алкогольних напоїв відбулися у зв’язку із невизначеністю державної політики в питанні обігу і регулювання виробництва алкогольної продукції та існуючого пріоритету економічних інтересів у збиток охороні здоров’я населення України.

На початок 1990-х рр. споживання облікованої алкогольної продукції на душу населення становило 5,4 л абсолютного алкоголю на рік. У 2009 р. воно зросло майже до 10 літрів. Проте із врахуванням міцних спиртних напоїв домашнього виготовлення, споживанням іншої спиртовмісної продукції та денатурованих спиртів фактичне вживання алкоголю на душу населення на теперішній час становить близько 15 л на рік.

За оцінками експертів ВООЗ, підвищення допустимого рівня споживання алкоголю (із розрахунку 8 л абсолютного алкоголю (безводного спирту) в рік на душу населення) є надзвичайно небезпечним для здоров’я нації та суттєво піднімає рівень смертності.

У структурі вживаної в Україні алкогольної продукції (в перерахунку на абсолютний алкоголь) більш ніж половина припадає на горілку та міцні напої нелегального виготовлення. У молодіжному середовищі починаючи з 2000 р. спостерігалося щорічне збільшення споживання слабоалкогольних напоїв. Вони виробляються зі смаковими та тонізуючими добавками, які притаманні безалкогольним напоям, і мають привабливі для молоді символіку та назви. Поєднання етилового спирту та тонізуючих речовин у складі слабоалкогольних напоїв прискорює розвиток психологічної залежності підлітків і в подальшому призводить до фізіологічної потреби вживання такої продукції.

Про масштаби проблеми алкоголізації населення України свідчать:

  1. Смертність та зменшення тривалості життя.

Алкоголь – другий після трудової міграції фактор катастрофічного спаду кількості населення України. Причини смерті від зловживання алкоголем полягають не тільки в численних фактах випадкових отруєнь. У більшості випадків смертність зумовлена нещасними випадками та насиллям, окрім цього – серцево-судинними, інфекційними, онкологічними та іншими захворюваннями, які розвинулися у зв’язку з алкоголізацією. Розрив між тривалістю життя чоловіків та жінок в Україні – один із найвищих у світі. Передчасна смерть чоловіків у 40–60 років, які в цьому віці мають найбільш цінний професійний досвід, наносить збиток трудовим ресурсам, знижує обсяг інвестицій у людський капітал.

  1. Вбивство та самовбивство.

За даними МВС України, більша половина вбивць – нетверезі в момент скоєння  злочину. Також у стані алкогольного сп’яніння скоюється близько 40 % самогубств.

  1. Розлучення та сирітство.

Україна посідає одне з перших місць у світі і перше в Європі за кількістю розлучень (5,3 розлучення на 1000 мешканців), як і за величиною контингенту залишених дітей. Кількість безпритульних дітей досягає критичної межі. Чимало «дітей вулиці» стають жертвами сексуального насильства та зараження венеричними хворобами, СНІДом, гепатитами.

  1. Дорожньо-транспортні пригоди та злочинність.

Близько 50 % смертельно травмованих у ДТП гинуть з підвищеним вмістом алкоголю в крові. Окрім цього, в стані алкогольного сп’яніння щорічно скоюють численні інші злочини: заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю, зґвалтування, хуліганство, розбої, угони автотранспорту тощо.

5.  Алкоголізація дітей.

Нині в окремих регіонах країни більша частина підлітків вживають алкогольні напої. Вік залучення до спиртного знизився з 17 до 14 років. Майже третина неповнолітніх в окремих областях України випивають щоденно. Раннє залучення молоді до алкогольної продукції в декілька разів збільшує ризик розвитку алкоголізму і насильницької смерті в майбутньому, руйнує професійну кар’єру.

6.  Економічні збитки.

Прямі та побічні економічні втрати внаслідок алкоголізації населення завдають суттєвої шкоди соціально-економічному розвитку країни. До економічних втрат належать підвищений рівень смертності, скорочення тривалості здорового життя, соціальні виплати держави інвалідам, сиротам. Додаткові витрати – збитки від ДТП, пожеж, утримання ув’язнених, боротьба з безпритульністю тощо.

Таким чином, зловживання алкоголем є одним із основних факторів демографічної і соціальної кризи в Україні. Цей фактор, без перебільшення - національна загроза на рівні особистості, сім’ї, суспільства, держави.

Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини. Народицьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби В Житомирській області