Обережно – кліщі!

КЛІЩІ- є переносниками багатьох захворювань, серед яких кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), рикетсіози і інші інфекції.

Сезон активності іксодових кліщів починається у березні і зазвичай триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Однак, як засвідчує досвід, кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду. Це може відбутися під час прогулянок в парках, виїздах на відпочинок у ліс, а також проведення весняних робіт на дачних та присадибних ділянках . Особи, які за фахом вимушені перебувати у лісі (працівники лісового господарства, мисливці тощо), а з настанням сезону збору лікарських рослин, ягід та грибів, до групи ризику приєднуються всі, хто займається цим промислом. Тому не слід забувати, що необачне поводження на природі може призвести до негативних наслідків, а саме – до укусу кліща.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. У цей час кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним, тому людина може нічого не відчувати. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт у місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб, і увесь цей час смоктати кров. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: у місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, вірогідність зараження збільшується. Тому, коли повертаєтесь додому із лісу або парку, обов’язково огляньте себе.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо ж звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд або поліетиленовий пакет і закрити.

Як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси під час прогулянок на природі:

– Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі;

– Під час прогулянки, по-можливості оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години, та обов’язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути на наявність кліщів;

– Можна використовувати засоби, що відлякують кліщів – репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції;

– Після укусу кліща необхідно слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Пам’ятайте — природа постійно приховує несподіванки, що не лише порадують, але й можуть бути небезпечними для  вашого здоров'я.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Народицького районного управління ГУ ДПСС в Житомирській області