Недопущення випадків виникнення і розповсюдження гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь

Гострі кишкові інфекції (ГКІ) - це група гострих інфекційних захворювань, що викликаються різними мікроорганізмами, які локалізуються переважно в кишечнику людини і характеризуються розвитком діареї. Найбільшу небезпеку становлять для дітей і осіб похилого віку внаслідок швидкого зневоднення організму.

Гострі кишкові інфекції широко поширені і являють собою серйозну проблему, особливо серед дитячого населення. За даними ВООЗ у дітей ГКІ займають друге місце після гострих респіраторних інфекцій, а у дорослих на їх частку припадає близько третини всіх випадків захворювань. Згідно з офіційною статистикою, в Україні щороку реєструється 50-60 тисяч випадків інфекційних діарей у дітей, з яких 20-30 закінчуються летально.

Причини гострої кишкової інфекції

Джерелом інфекції є хвора людина або носій, який виділяє збудників у навколишнє середовище з випорожненнями і/або блювотними масами. Інфекційний період триває з моменту виникнення перших симптомів хвороби і триває до закінчення відповідної симптоматики (діареї). В міру поліпшення стану хворих і зменшення клінічних проявів заразність знижується, але ще може зберігатися протягом тривалого часу. При вірусній інфекції хворий може бути заразним до 2 тижнів після одужання. Закінчення заразного періоду можна визначити тільки за допомогою лабораторної діагностики. Значну роль у поширенні інфекції відіграють хворі зі стертими формами, у яких діагноз не був встановлений. Залишаючись в колективах, вони сприяють поширенню інфекції серед оточуючих.
Зараження відбувається аліментарним шляхом (при вживанні їжі і/або води, що містить збудника захворювання),

при деяких вірусних інфекціях можливий повітряно-крапельний механізм передачі. Діти молодшого віку частіше заражаються контактно-побутовим шляхом, так як у них ще не достатньо розвинені гігієнічні навички.

Провідним симптомом при ГКІ є діарея. Залежно від причини і рівня ураження кишечника виділяють наступні форми інфекційних діарей:

 1. Інвазивні діареї. Збудники - бактерії або найпростіші. Переважно уражується товстий кишечник з розвитком коліту: cальмонельоз, дизентерія, ієрсиніоз, ешерихіоз, кампілобактеріоз, гостра кишкова інфекція, викликана синьогнійною паличкою, клостридіями, клебсієлами, протеєм, черевний тиф, амебіаз та інші.
 2. Секреторні діареї. Найчастіше причиною стають віруси або бактерії, що виділяють ентеротоксин. Характеризуються переважним ураженням тонкого кишечника з розвитком ентериту (ротавіруси, норовіруси, ентеровіруси, коронавіруси, аденовіруси, астровіруси, реовіруси, каліцивіруси, ентеропатогенні і ентеротоксигенні кишкові палички).

Частіше за інших хворіють і більш схильні до розвитку ускладнень діти та особи похилого віку, особи із захворюваннями шлунка та кишечника, а також люди з ослабленим імунітетом.

Загальні симптоми гострих кишкових інфекцій

Інкубаційний період (з моменту потрапляння збудника до появи перших ознак хвороби) триває від 6 годин до 2 діб.

Практично будь-яка кишкова інфекція характеризується розвитком основних синдромів різного ступеня вираженості:

 1. Інфекційно-токсичний синдром (ІТС). Проявляється підвищенням температури і симптомами інтоксикації (слабкість, запаморочення, ломота в тілі, нудота, іноді на тлі високої температури блювота). Для деяких інфекцій підвищення температури не є характерним (наприклад, холера).
 2. Кишковий синдром. Симптоматика залежить від рівня ураження шлунково-кишкового тракту і відповідає гастриту, ентериту, коліту, гастроентериту, ентероколіту та гастроентероколіту.

Гастрит проявляється болями в області шлунка, постійною нудотою, блювотою після прийому їжі і пиття води, викликати її може навіть ковток рідини. Може бути основним синдромом при харчових отруєннях.

Ентерит характеризується появою частих рідких випорожнень. Є провідним синдромом при холері.

Коліт проявляється болями в нижніх відділах живота, переважно зліва, акти дефекації болючі, випорожнення скудні з домішками слизу і крові, помилкові позиви до дефекації, відсутність полегшення після випорожнення. Найбільш характерний для дизентерії.

Гастроентерит супроводжується болями у животі, що локалізуються в області шлунка і навколопупкової ділянки, блювотою, появою частих випорожнень зі слизом та неперетравленими залишками їжі. Найчастіше з синдромом гастроентериту перебігають вірусні кишкові інфекції.

Гастроентероколіт проявляється і блювотою, і частим рідким стільцем, болі в животі розлитого характеру, акти дефекації болючі і не приносять полегшення, нерідко спостерігаються домішки крові та слизу у випорожненнях. Є провідним синдромом при бактеріальних інфекціях.

Ентероколіт характеризується вираженим больовим синдромом, турбують часті скудні випорожнення.

Симптоми, при яких потрібно негайно звернутися за медичною допомогою:

 • ранній і дошкільний вік дитини (небезпека швидкої дегідратації);
 • особи похилого віку (старше 65 років);
 • часті рідкі випорожнення більше 5 раз на добу у дорослого;
 • багаторазова блювота;
 • висока температура з діареєю і блювотою;
 • кров у випорожненнях;
 • переймоподібні болі в животі будь-якої локалізації.

Профілактика гострих кишкових інфекцій

 1. Дотримуватися правил особистої гігієни.
 2. Вживати кип'ячену або бутильовану воду.
 3. Мити овочі і фрукти перед вживанням проточною водою, а для маленьких дітей - кип'яченою.
 4. Проводити ретельну термічну обробку продуктів перед вживанням.
 5. Зберігати продукти, що швидко псуються у холодильнику відповідно до термінів зберігання.
 6. Стежити за чистотою житла і санітарних приміщень.

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Народицького районного управління  ГУ  Держпродспоживслужби в Житомирській області