Не допустимо виникнення пожеж в екосистемах

Внаслідок масового спалювання сухої рослинності та необережного поводження з вогнем  різко  зросла кількість пожеж у  природних екосистемах.

На території району з початку року співробітники 14 ДПРЧ 53 рази виїжджали на ліквідацію пожеж, спричинених спалюванням сухої трави та сміття. Ріст пожеж в порівнянні з аналогічним періодом минулого року становить 164%. Через необережність громадян довелося задіювати всі наявні сили та засоби, особовий склад підрозділу було переведено на посилений варіант несення служби. Майже щоденно доводилося здійснювати по 2-4 виїзди на ліквідацію пожеж на відкритій місцевості.

Останній випадок трапився 08.04.2019 року біля відселеного села Великі Кліщі. В результаті загорання сухої трави площа пожежі набула значних масштабів, вогонь поширився на лісовий масив. Була загроза загорання церкви. На гасіння пожежі були задіяні підрозділи ДСНС  Народицького, Овруцького, Коростенського, Малинського районів,  лісові пожежні станції ДП «Народицький спецлісгосп», заповідника «Древлянський». Для оборювання була також задіяна техніка Народицької спецстанції по догляду за землями відчуження.  Спільними зусиллями пожежу вдалося ліквідувати 09.04.2019 р.

Правилами пожежної безпеки категорично забороняється спалювання сухої трави на території населених пунктів.

Тож, перш ніж взятися за подібні підпали, громадянам необхідно знати, що за випалювання сухої рослинності Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність:

Стаття 77­1. Самовільне випалювання рослинності або її залишків. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно­болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння ­ тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн.) і на посадових осіб ­ від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1190 грн.).

Ті ж дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно­заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока не­оподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 680 грн.) і на посадових осіб ­ від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1190 до 1700 грн.).

Стаття 77. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах.

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.) і на посадових осіб ­ від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 170 грн.).

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 170 грн.) і на посадових осіб ­ від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 119 до 204 грн.).

Закликаємо громадян не спалювати суху рослинність та сміття. Пам’ятайте, окрім шкоди, що буде завдана дов­кіллю та здоров’ю людей, порушник нестиме відповідальність за свої дії.

Нагадуємо громадянам прості правила безпеки, яких слід дотримуватися:

• навіть при невеликих поривах вітру краще відмовитись від розпалювання вогнища;

• не розводьте багаття у безпосередній близькості до будинків чи господарських споруд, відстань до будівель має бути не меншою за 15 метрів;

• не залишайте без нагляду розпалені вогнища;

• забезпечте себе первинними засобами пожежогасіння;

• спаливши сухі гілки, залийте згарище водою.

Головний інспектор Народицького районного сектору Управління ДСНС України у Житомирській області майор  служби цивільного захисту Юрій Казьмірик