Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок

25 листопада з ініціативи Генеральної Асамблеї ООН (1999) світова спільнота відзначає  Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.  Дата ця обрана не випадково. Саме в цей день були забиті до смерті палицями за наказом диктатора Домініканської Республіки Р.Трухільо  сестри Мірабель – політичні активістки, що виступали за рівні  права жінок в усьому світі, проти насилля у всіх його проявах. Основною метою відзначення  є привернення уваги громадськості до, на жаль, актуальної і для України проблеми насильства в сім’ї та забезпечення гендерної рівності.  ООН зазначає, що жінки  і дівчата страждають від  насильства  як у мирний час, так і під час збройних конфліктів у всьому світі – з боку  суспільства, а часто – родичів, причому – найближчих (батько, чоловік). Насильство щодо жінок не має рамок будь-якої  конкретної економічної або політичної системи, воно існує у різних країнах з різним рівнем добробуту населення, у різних рас і типів культури.  Гіркий досвід або реальна загроза  насильства  всюди перешкоджають здійснювати жінкам власні права та користуватися ними.

За даними НАН України, близько 70% українських жінок страждають від насильства в сім’ї, більше 20% з них  постійно зазнають утисків та тиранії і лише близько 2% звертаються до правоохоронних  органів. Відомим є той факт, що жертви насильства часто не заявляють про пережиті страждання через страх осуду, помсти з боку кривдника, економічну залежність від нього тощо.

А наслідками насильства є стреси, психологічні проблеми, навіть психічні розлади, різні захворювання, зруйновані долі дітей-очевидців злочинів насильства.

Отже, подолання такого вкрай негативного явища, як насильство над жінками, можливе лише за умови міцного об’єднання  відповідних зусиль державних органів та установ, різних самоврядних та громадських організацій, кожного громадянина. Кожен з нас має чітко сказати для себе і всіх оточуючих: «НІ – насильству!!!» у власній родині. Саме сім’я – те місце,  де має бути затишно, комфортно та  безпечно і  дітям, і дорослим різного віку та статі. Увага та шана один до одного, взаємопідтримка та взаєморозуміння, спрямування на мирне вирішення конфліктних ситуацій  зможуть забезпечити добрий лад та благополуччя і  згоду у родині, а відповідно – і добробут держави в цілому.   

Також слід зазначити, що  в Україні, як і всій Європі,  з 25 листопада по 10 грудня проходить  Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка  покликана в першу чергу привернути  увагу громадськості до актуальних для  суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.

Основними завданнями акції «16 днів проти насильства» є також:

- активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;

 - проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення  щодо нетерпимого ставлення до насильства;

- формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

Відомо, що дати початку та завершення акції вибрані не випадково. Вони утворюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Період кампанії «16 днів проти насильства» охоплює наступні важливі дати:

25 листопада -Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок

1 грудня - Всесвітній  день боротьби зі СНІДом

2 грудня - Міжнародний день боротьби з рабством

3 грудня -- Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

5 грудня -- Міжнародний день волонтера

6 грудня -- Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі

9 грудня -- Міжнародний день боротьби з корупцією

10 грудня -- Міжнародний день прав людини

Сектор сімейної політики УПСЗН райдержадміністрації