І знову про паї

Одним із найцінніших ресурсів на планеті є земля, тому питання використання її площ турбують громадян і ніколи не втрачають своєї  актуальності.

Оренда земельних ділянок підприємцями-аграріями у власників паїв – поширена практика для України. За користування землею орендарі повинні сплачувати орендну плату. Відповідно до Указу Президента України від 02.02.2002 року №92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» запроваджено плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
За 2018 рік розмір орендної плати за оренду земельних паїв по Житомирській області становив 1681 грн за 1 га на рік, тоді як по Народицькому району всього 779 грн за 1 га на рік. Найбільший відсоток орендної плати по господарствах Народицького району в 2018 році був встановлений в ТОВ "Агробалтік", с. Залісся, – 19%, ТОВ "Благодійний Союз", с. Мотійки – 15 % від вартості паю, тоді, як решта сільськогосподарських підприємств від 3 до 5 % .

Законодавством України не передбачено граничні максимальні розміри орендної плати за договорами оренди земель приватної власності і орендар не повинен посилатись на обмеження розміру орендної плати законом. Сторони договору оренди земельної ділянки приватної власності за погодженням між собою можуть встановити будь-який розмір орендної плати.

Розмір орендної плати — це договірні умови між власником паю та орендарем. Орендодавці мають переважне право і повинні диктувати погоду на цьому ринку та шукати таких орендарів, котрі запропонують ліпші умови.