Декілька слів про пробацію

Сучасні дискусії щодо майбутнього концепції пробації в Україні набувають все менших і меншх обертів і сьогодні, на щастя, більшість українців знають, що таке «пробація» та чим займається однойменна служба. Керівництво Міністерства юстиції України у виступах та інтерв’ю вкотре наголошує що пробація це перш за все: 1) зниження в’язничного населення та, відповідно, зниження навантаження на «закриту» частину пенітенціарної системи; 2) відсутність соціального виключення злочинців; 3) менша грошова вартість пробації порівняно з позбавленням волі у будь-яких формах. Досвід західних держав доводить значну користь для суспільства і держави від відбування покарань без обмеження свободи за нетяжкі злочини, що не становлять значної небезпеки для суспільства. Згідно зі статистикою Ради Європи, понад 90 відсотків осіб, що отримали другий шанс стати повноцінними членами суспільства, не скоювали повторних правопорушень. Повернення в суспільство незіпсованих тюремною субкультурою громадян є корисним для держави. Так, зокрема, офіційна статистика мін'юсту України свідчить, що лише 1,44 відсотка звільнених з ув'язнення з випробувальним терміном осіб вчинили повторні правопорушення. Цей низький показник вважається головною ознакою ефективності роботи пенітенціарної системи. Можна з впевненістю сказати, що на даний час пробація пройшла великий шлях та посіла вкрай важливе місце в структурі національних систем кримінальної юстиції.