Благоустрій району та ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ розглядалось на колегії в райдержадміністрації

Аналіз стану навколишнього природного середовища на території Народицького району свідчить, що екологічна ситуація не в повній мірі відповідає сучасним вимогам.

Району притаманні ряд екологічних проблем, однією з основних  є проблема зберігання, утилізації та знешкодження відходів, що справляють негативний вплив на стан довкілля.

На території району розміщено 22 сміттєзвалища, які призначені для розміщення твердих побутових відходів та розташовані на земельних ділянках загальною площею 25 га. Дані сміттєзвалища розміщені на безпечній відстані від кордонів житлової забудови, яка перевищує 500 м., як це визначено п.2.7 Санітарних правил.

Збиранням ТПВ у районі займається одне підприємство -  КП «Народичікомунсервіс». У сільських населених пунктах району відсутні спеціалізовані підприємства у сфері поводження з твердими побутовими відходами.

Щорічно комунальним підприємством району вивозиться та утилізується на сміттєзвалище 8,5 тис. куб. м. твердих побутових відходів. Кількість утворюваних твердих побутових відходів в районі щорічно зростає.

Паспорт на сміттєзвалище розроблений лише в смт. Народичі. На 19 сміттєзвалищ паспорти знаходяться в стадії розробки.

По району лише в смт.Народичі розташовані майданчики для збору сміття, стан яких не завжди відповідає санітарним та технічним нормам. В усіх інших населених пунктах майданчики для збирання сміття відсутні. Загалом по району відсутні контейнери.

Комісією з питань поводження з безхазяйними відходами проведено обстеження  сміттєзвалищ району, на які вивозиться побутове сміття.

Стан сміттєзвалищ не відповідає встановленим вимогам: відсутні свердловини для контролю забруднення підземних вод, переважна більшість звалищ не обваловані, немає живої огорожі, під'їзні шляхи засмічені. Сортування відходів не проводиться, відсутні сітчасті огорожі для затримання легких (летючих) фракцій відходів.

На сміттєзвалищі у с. Радча було виявлено відходи лісопереробки, відстань до лісових насаджень складає менше 50м, сміттєзвалище пожежонебезпечне. По результатах обстеження складено було акти та зроблено фотоматеріали. У вересні 2018 року ДП «Народицьким спец лісгоспом» були проведені роботи по впорядкуванню даного сміттєзвалища.

На території району триває процес утворення несанкціонованих звалищ ТПВ, непоодинокі випадки коли побутові відходи складуються у природних рельєфних утвореннях – балках, ярах тощо. Сучасна структура системи санітарного очищення території району недосконала.

Також, на території району знаходиться 12 місць (складів) накопичення заборонених і непридатних до використання в сільському господарстві хімічних засобів захисту рослин.

Комісією для проведення інвентаризації непридатних для використання пестицидів та агрохімікатів, що знаходяться на території Народицького району створеною розпорядженням голови райдержадміністрації від 10.07.2018 року № 180 проведено інвентаризацію і виявлено, що в цих місцях накопичено 10,07 тонн пестицидів та 15,2 тонн забрудненої тари та грунту. Ядохімікати знаходяться в бочках, мішках, насипом.

Більшість складів зруйновано, неогороджені, відсутні дахи, стіни. Жоден склад не сертифікований, охороняється лише в с.Ласки.

Всього для утилізації підлягає 25,27 тонн ядохімікатів із тарою і грунтом.

В.о. старостам сіл, на території, яких розташовані місця накопичення отрутохімікатів, рекомендовано постійно тримати дане питання на контролі (провести огородження даної території, виставити інформаційні таблички, обмежити доступ людей і тварин до місць зберігання ядохімікатів. Відповідні акт направлені всім в.о.старостам сіл, на території яких знаходяться склади, а також до екологічної інспекції м.Житомира.

КП «Народичікомунсервіс» є балансоутримувачем сміттєзвалища  в смт. Народичі, площею 6 га., яке було паспортизоване в 2017 році.

Даним підприємством на постійній основі здійснюються заходи щодо його впорядкування, такі як розчищення території та підгортання твердих побутових відходів. На протязі 2018 року підприємство надавало автотракторні послуги по ліквідації стихійних сміттєзвалищ по вулиці Визволителів (біля газконтори) та по вулиці Шевченка (біля єврейського кладовища), також силами підприємства постійно прибираються вулиці селища та вивозяться тверді побутові відходи.

У той же час, жодна інформаційна кампанія не буде ефективною, якщо кожен із нас не прийме свідоме рішення дбайливо ставитись до навколишнього середовища. Кожен із нас особисто має хоч трішки покращити ситуацію! Можливо, пояснивши своїй дитині або переконавши друзів не залишати сміття у непризначених для того місцях.

Кожен із нас зобов'язаний робити все від нього залежне, щоб вирішити проблему відходів та покращити ситуацію з екологією. Без усіх нас у нашої держави немає реальних шансів ефективно вирішити проблему із накопиченням сміттям.

Сектор цивільного захисту населення та житлово-комунального господарства райдержадміністрації